Parafia Wniebowzięcia
Najświętszej Maryi Panny
w Gostkowie

2021-11-27
I Niedziela Adwentu

1. Dziś rozpoczynamy Adwent. Zgodnie z zaleceniami Komisji Liturgicznej powracamy do staropolskiego zwyczaju odprawiania Mszy św. roratnich o świcie. Roraty w naszej parafii sprawować będziemy we wtorki, czwartki i soboty o godz. 7 rano. Zachęcam do licznego udziału nie tylko dzieci, ale także młodzież i dorosłych. Przychodzimy z lampionami lub świeczkami (mogą być np. wkłady do zniczy), które są symbolem naszego oczekiwania na Chrystusa, który jest Światłością świata. Każdego dnia Adwentu (nie tylko na Roratach) dzieci będą otrzymywać bombki z nadrukowanymi zadaniami do wykonania. Kto nie może uczestniczyć w Roratach zapraszam, by podjąć trud uczestnictwa w Mszach wieczornych.

2. Rada Parafialna ogłasza konkurs adwentowy dla całych rodzin na najpiękniejszą bombkę choinkową. Technika wykonania dowolna. Prace w trzech kategoriach: rodzina, młodzież i dzieci zostaną ocenione przez jury, a nagrody wręczymy w drugi dzień świąt Bożego narodzenia na Mszy św. o godz. 9.30. Podpisane race należy przynosić do zakrystii do IV Niedzieli Adwentu, czyli 19 grudnia. Bombki ozdobią choinki w naszym kościele.

3. Opłatki na stół wigilijny do naszych domów tradycyjnie dostarczy pan Marian, nasz organista.

4. Dziś podczas Mszy św. o godz. 11.30 odbędzie się zaprzysiężenie członków Rady Parafialnej na nową 5-letnią kadencję. Otoczmy ich naszą modlitwą. Także dziś w łączności z Mszą św. o godz. 11.30 spotkanie dla młodzieży przygotowującej się do bierzmowania.

5. Zgodnie z zapowiedzią dziś przy naszym kościele odbywa się zbiórka do puszek na pomoc poszkodowanym w pożarze. W kruchcie kościoła zostały wyłożone książki, kalendarze oraz sianko na stół wigilijny, które można zabrać za dobrowolną ofiarą. Zebrane w ten sposób pieniądze także przekażemy poszkodowanym. Pragnę serdecznie podziękować wszystkim, którzy już włączyli się w pomoc poszkodowanym. Łącznie z wpłatami na konto już zebraliśmy dla naszych parafian blisko 8 tysięcy złotych. Bóg zapłać.

6. W tym tygodniu przypadają pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca. Adoracja Najświętszego Sakramentu i okazja do spowiedzi świętej w czwartek między Mszami, w piątek od godz. 16 do godz. 17.00. W sobotę po Roratach modlitwa różańcowa. Odwiedziny chorych w piątek – Turzno, Kamionki i Lipniczki, w sobotę – Gostkowo i Tylice. Początek o godz. 9.00.

7. Spotkanie dla dzieci i rodziców w ramach przygotowania do I Komunii św. odbędzie się za tydzień 5 grudnia w łączności z Mszą św. o godz. 9.30.

8. Do 30 listopada włączamy się w narodową nowennę do św. Andrzeja Boboli, którą odprawimy dziś po Mszy św. o godz. 9.30, a poniedziałek i wtorek między Mszami o godz. 17.30.

9. W zakrystii można nabyć wigilijne  świece Caritas. Małe w cenie 8 zł, a duże w cenie 16 zł.

10. Zachęcam do czytania prasy katolickiej. Są nowe czasopisma misyjne, a w najnowszym numerze „Niedzieli” artykuły m.in. o adwentowych inspiracjach oraz wyjaśnienie głównej prawdy wiary o Trójcy Świętej.

11. Z ofiar pogrzebu zebranych podczas pożegnania śp. Benedykta Pawlaka zostanie odprawiona Msza św. gregoriańska.

12. W związku z pandemią i w trosce o zdrowie parafian informuję, że tegoroczna wizyta duszpasterska – kolęda, odbędzie się bez udziału osób posługujących i tylko na wyraźne zaproszenie parafian. Rodziny, które chciałyby przyjąć kolędę proszę o zgłaszanie się w zakrystii lub biurze parafialnym do 4. Niedzieli Adwentu (19 grudnia). Kolęda w naszej parafii rozpocznie się 2 stycznia przyszłego roku.

13. W związku z pandemią przypominam o dbaniu o bezpieczeństwo swoje i innych. Dezynfekujmy dłonie oraz zasłaniajmy usta i nos.

 

2021-11-20
XXXIV Niedziela zwykła - Uroczystość Chrystusa Króla

1. Dziś na każdej Mszy św. poświęcenie opłatków na stół wigilijny. Opłatek do naszych domów tradycyjnie dostarczy pan Marian, nasz organista.

2. Dziś uroczystość Chrystusa Króla. Jest to ostatnia niedziela roku liturgicznego. Z tej okazji w łączności z Mszą św. o godz. 11.30 wystawienie Najświętszego Sakramentu i litania do Najświętszego Serca Jezusowego oraz akt zawierzenia rodzaju ludzkiego Chrystusowi Królowi. Za udział w tym nabożeństwie możemy uzyskać odpust zupełny.

3. Spotkanie dla dzieci i rodziców w ramach przygotowania do I Komunii św. dziś w łączności z Mszą św. o godz. 9.30.

4. Dziś obchodzony jest Światowy Dzień Młodzieży na szczeblu diecezjalnym. Wyjazd młodzieży na diecezjalne obchody o godz. 14.00 z parkingu przy kościele. Powrót około godz. 20.00.

5. Zapewne większość z nas już wie, jakie nieszczęście spotkało naszych parafian: Państwa Marię i Zenona oraz Panią Joannę. Na szczęście nic im się nie stało i ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Utracili jednak w pożarze swoje domy i cały dobytek. Jako wspólnota parafialna chcemy wesprzeć naszych parafian. Razem z członkami Rady Parafialnej ustaliliśmy, że przez najbliższe dwie niedziele (21 i 28 listopada) przy naszym kościele (przed i po Mszach św.) zorganizujemy zbiórkę do puszek na pomoc poszkodowanym. Ponadto w kruchcie kościoła zostały wyłożone książki, które można zabrać za dobrowolną ofiarą. Zebrane w ten sposób pieniądze także przekażemy poszkodowanym w pożarze. Pragnę serdecznie podziękować wszystkim służbom ratunkowym, w sposób szczególny naszym strażakom, którzy z poświęceniem i odwagą podjęli się akcji ratunkowej oraz wszystkim, którzy już włączyli się w pomoc poszkodowanym.

6. W przyszłą niedzielę rozpoczynamy Adwent, czas oczekiwania na przyjście Chrystusa. Podczas Mszy św. o godz. 11.30 odbędzie się zaprzysiężenie członków Rady Parafialnej na nową 5-letnią kadencję.

7. Także za tydzień w łączności z Mszą św. o godz. 11.30 spotkanie dla młodzieży przygotowującej się do bierzmowania.

8. Dziękujemy wszystkim, którzy podjęli się prac przy odnowieniu krzyża wraz z ogrodzeniem na skrzyżowaniu dróg Turzno-Lipniczki.

9. Od 22 do 30 listopada włączamy się w narodową nowennę do św. Andrzeja Boboli, którą będziemy odprawiać między Mszami o godz. 17.30, a w niedzielę po Mszy św. o godz. 9.30.

10. Zachęcam do czytania prasy katolickiej. Są nowe czasopisma misyjne, a w najnowszym numerze „Niedzieli” m.in. poszukamy odpowiedzi na pytanie: czy Chrystusa można ogłosić Królem Polski?, przeczytamy o tym, dlaczego rodzice przegrywają z internetem, a w dodatku diecezjalnym rozmowa z ks. Andrzejem Kowalskim o tym czego potrzebują ubodzy. Są do nabycia jeszcze kalendarze rodzinne na 2022 rok, z których dochód przeznaczony jest na Fundusz Obrony Życia.

11. W minionym tygodniu zmarł Benedykt Pawlak, który przeżył 84 lata. Jego pogrzeb odbędzie się we wtorek 23 listopada. W intencji zmarłego dziś po Mszy św. o godz. 11.30 oraz w poniedziałek
o godz. 18.30 odmówimy modlitwę różańcową.

12. W związku z pandemią przypominam o dbaniu o bezpieczeństwo swoje i innych. Dezynfekujmy dłonie oraz zasłaniajmy usta i nos.