2022-04-09

Święte Triduum Paschalne

WIELKI CZWARTEK – Msza Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00.
Po zakończonej liturgii nastąpi przeniesienie Najświętszego Sakramentu do tzw. ciemnicy. Adoracja potrwa do godz. 22.

WIELKI PIĄTEK – Liturgia Męki Pańskiej o godz. 18.00.
  • Adoracja Pana Jezusa w „ciemnicy” trwać będzie od godz. 9.00 do rozpoczęcia liturgii.
W Wielki Piątek trwa święty post paschalny tzn., że wierni, którzy ukończyli 14. rok życia powinni  zachować wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a wierni między 18. a 60. rokiem życia, oprócz  wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych są zobowiązani do zachowania postu ścisłego. Post ścisły   pozwala na jednorazowy posiłek do syta oraz na dwa skromne posiłki w ciągu dnia.

• O godz. 15.00 zapraszam na Koronkę do Miłosierdzia Bożego, którą odmawiać będziemy w ramach   nowenny przygotowującej nas do Święta Miłosierdzia Bożego.
  • O godz. 18.00 rozpoczęcie Liturgii Męki Pańskiej.
Podczas liturgii cześć krzyżowi oddawać będziemy przez ucałowanie, ukłon lub przyklęknięcie. Każdy   oddaje cześć krzyżowi według własnego uznania.

Po zakończonej liturgii nastąpi przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego i rozpocznie się adoracja, która trwać będzie przez całą noc i następny dzień, aż do rozpoczęcia obrzędów Wigilii Paschalnej.

Straż nocną przy Grobie Pańskim pełnią strażacy.

• O godz. 20.30 – Litania do Krwi Chrystusa, nabożeństwo Gorzkich żali i rozpoczęcie Terenowej Drogi   Krzyżowej.
Drogę Krzyżową rozpoczynamy wspólnie w kościele od odmówienia litanii. Będziemy wyruszać w małych grupach. Po litanii i po każdej części Gorzkich żali, wyruszać będzie jedna grupa, by uniknąć masowych przejść. Trasa będzie liczyć ok. 17 km i prowadzić będzie przez Folząg, Morczyny, Kamionki Duże, Turzno – Gapę, Turzno – Centrum, Turzno – Smaruj, Lipniczki i z powrotem do kościoła. Należy pamiętać o założeniu kamizelek odblaskowych i zabraniu latarek. Wędrować będziemy w ciszy zatrzymując się w oznaczonych miejscach na indywidualne rozważanie przygotowanych tekstów. Przed wyruszeniem, każda zapisana osoba, przy wyjściu z kościoła otrzyma rozważania poszczególnych stacji oraz opis trasy. Drogę Krzyżową kończymy indywidualnie w kościele nawiedzając Pana Jezusa spoczywającego w grobie.

WIELKA SOBOTA
Adoracja Najświętszego Sakramentu przez cały dzień aż do rozpoczęcia Wigilii Paschalnej.

Zachęcam do zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych jako przedłużenie postu   paschalnego.

Święcenie pokarmów odbędzie się w następującym porządku:
  • godz. 13.00 - w kaplicy w Turznie
  • godz. 13.30 - w świetlicy w Kamionkach Dużych
  • godz. 15.00 - w kościele w Gostkowie (w łączności z koronką do Bożego Miłosierdzia).
  • godz. 15.30 - motoświęconka na parkingu przykościelnym w Gostkowie.
Zachęcam do pielęgnowania zwyczaju wspólnej, rodzinnej modlitwy przed śniadaniem wielkanocnym.
  • o godz. 15.00 – Koronka do Bożego Miłosierdzia
  • ok. godz. 20.00 – zakończenie adoracji.

WIGILIA PASCHALNA
  • O godz. 20.00 – rozpoczęcie liturgii. Podczas obrzędów odnowimy przyrzeczenia chrzcielne, dlatego proszę o przyniesienie swoich świec, najlepiej chrzcielnych. Małe świece będą także wyłożone na stoliku z prasą.

NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA
  • O godz. 6.00 – Msza św. z procesją rezurekcyjną
Pozostałe Msze św. o godz. 9.30 i 11.30.